django-helpdesk - en to fr translation catalogue (613 entries)

en: 
    
        <div class="col-md-4 col-md-offset-4">
            <div class="alert alert-success">
                <h2>Successfully Logged Out</h2>
                <p>Thanks for being here. Hopefully you've helped resolve a few tickets and made the world a better place.</p>
            </div>
        </div>
fr: 
    
        <div class="col-md-4 col-md-offset-4">
            <div class="alert alert-success">
                <h2>Déconnecté</h2>
                <p>J'espère que vous avez aidé à résoudre quelques tickets et faire de ce monde un meilleur endroit.</p>
            </div>
        </div>

en: 
                            Choose the ticket which will be conserved and then, for each information, you can decide to use
                            a data from another ticket to merge. I you don't select a data on a row, <b>the information
                            from the main ticket will stay unchanged</b>.
fr: 
                            Sélectionnez le ticket qui sera conservé puis, pour chaque information, vous pouvez décider d'utiliser
                            la donnée d'un autre ticket à fusionner. Si vous ne sélectionnez rien sur une ligne, <b>l'information
                            du ticket principal restera inchangé</b>.

en: 
                            The  <b>follow-ups</b> and <b>attachments</b> from the merged tickets will be moved to
                            the main ticket.<br>
                            <b>Involved users</b> (the ticket submitter and emails in CC) will also be added in the
                            main ticket CC list.<br>
                            However, ticket dependencies from the merged ticket won't be applied to the main ticket.
fr: 
                            Les <b>réponses</b> et les <b>pièce-jointes</b> des tickets fusionnées seront déplacés vers le
                            ticket conservé.<br>
                            Les <b>personnes impliquées</b> (l'émetteur du ticket et autres personnes en copie) seront également ajoutés à
                            la liste des CC du ticket conservé.<br>
                            Cependant, les dépendances des tickets fusionnés ne seront pas transférées.

en: 
    <h2>Add Ticket Dependency</h2>
    
    <p>Adding a dependency will stop you resolving this ticket until the dependent ticket has been resolved or closed.</p>
fr: 
    <h2>Ajouter une dépendance à un ticket</h2>
    
    <p>Ajouter une dépendance vous empêchera de résoudre ce billet jusqu'à ce que le billet en question ait été résolu ou fermé.</p>

en: 
    <h2>Delete Ticket Attachment</h2>
    
    <p>Are you sure you wish to delete the attachment <i>%(filename)s</i> from this ticket? The attachment data will be permanently deleted from the database, but the attachment itself will still exist on the server.</p>
fr: 
    <h2>Suppression d'un fichier joint au ticket</h2>
    
    <p>Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le fichier joint <i>%(filename)s</i> de ce ticket ? Les données du fichiers seront supprimées définitivement de la base de données, mais le fichier en lui-même continuera d'exister sur le serveur.</p>

en: 
    <h2>Delete Ticket CC</h2>
    
    <p>Are you sure you wish to delete this email address (<em>%(email_address)s</em>) from the CC list for this ticket? They will stop receiving updates.</p>
fr: 
    <h2> Supprimer Ticket CC </h2>
    
    <p> Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette adresse e-mail <em>( %(email_address)s )</em> de la liste CC pour ce ticket ? Ils ne recevront plus les mises à jour. </p>

en: 
    <h2>Delete Ticket Dependency</h2>
    
    <p>Are you sure you wish to remove the dependency on this ticket?</p>
fr: 
    <h2>Delete Ticket Dependency</h2>
    
    <p>Are you sure you wish to remove the dependency on this ticket ?</p>

en: 
    <h2>Ignored E-Mail Addresses</h2>
    
    <p>The following e-mail addresses are currently being ignored by the incoming e-mail processor. You can add a new item or delete any of the items below as required.</p>
fr: 
    <h2> Adresses E-Mail Ignorées</h2>
    
    <p> Les adresses e-mail suivantes sont actuellement ignorées par le traitement du courrier électronique entrant. Vous pouvez ajouter une adresse e-mail à la liste ou supprimer l'un des éléments ci-dessous, au besoin. </p>

en: 
    <h2>Ticket CC Settings</h2>
    
    <p>The following people will receive an e-mail whenever <em><a href='../'>%(ticket_title)s</a></em> is updated. Some people can also view or edit the ticket via the public ticket views.</p>
    
    <p>You can add a new recipient to the list or delete any of the items below as required.</p>
fr: 
    <h2> Paramètres Ticket CC </h2>
    
    <p> Les personnes suivantes recevront un e-mail à chaque fois que <em><a href='../'>%(ticket_title)s</a></em> est mis à jour. Certaines personnes peuvent également consulter ou modifier le ticket via les pages des tickets publics. </p>
    
    <p>Vous pouvez ajouter une nouvelle adresse mail à la liste ou supprimer l'un des éléments ci-dessous, au besoin. </p>

en:  - On Hold
fr:  - En attente

en:  - Open dependencies
fr:  - Dépendances ouvertes

en:  Queue:
fr: File :

en:  as a keyword
fr:  en tant que mot-clef

en: %(recommendations)s people found this answer useful of %(votes)s
fr: %(recommendations)s personnes ont trouvé cette réponse utiles sur %(votes)s

en: (Optional)
fr: (Optionnel)

en: (pick up a ticket if you start to work on it)
fr: (assignez vous un ticket si vous commencez à travailler dessus)

en: 1 = Highest Priority, 5 = Low Priority
fr: 1 = Priorité la plus élevée, 5 = faible priorité

en: 1. Critical
fr: 1. Critique

en: 2. High
fr: 2. Haut

en: 4. Low
fr: 4. Faible

en: 5. Very Low
fr: 5. Très faible

en: <a href='../reports/?saved_query=%(query_id)s'>Run a report</a> on this query to see stats and charts for the data listed below.
fr: <a href='../reports/?saved_query=%(query_id)s'>Exécuter un rapport</a> sur cette requête pour voir les statistique et graphiques pour les données ci-dessous.

en: <invalid user>
fr: <utilisateur invalide>

en: <p><strong>Note:</strong> Your keyword search is case sensitive because of your database. This means the search will <strong>not</strong> be accurate. By switching to a different database system you will gain better searching! For more information, read the <a href="http://docs.djangoproject.com/en/dev/ref/databases/#sqlite-string-matching">Django Documentation on string matching in SQLite</a>.
fr: <p> <strong>Note:</strong> Votre recherche par mot clé est sensible à la casse à cause de votre base de données. Cela signifie que la recherche <strong>ne</strong> sera <strong>pas</strong> exacte. En passant à un système de base de données différents, la recherche sera plus efficace! Pour plus d'informations, lisez la <a href="http://docs.djangoproject.com/en/dev/ref/databases/#sqlite-string-matching">documentation de Django sur la recherche de chaîne avec SQLite</a> .

en: <strong>Note:</strong> If the 'Keep' option is not selected, emails sent from that address will be deleted permanently.
fr: <strong>Note:</strong> Si l'option «Garder» n'est pas sélectionnée, les courriels envoyés à partir de cette adresse seront définitivement supprimés.

en: A summary of all helpdesk activity - including comments, emails, attachments, and more
fr: Un résumé de l'activité sur le helpdesk - y compris les commentaires, courriels, pièces jointes, et plus

en: A summary of your open tickets - useful for getting alerted to new tickets opened for you
fr: Un résumé de vos tickets ouverts - utile pour être alerté lorsqu'un nouveau ticket arrive pour vous

en: Accept and Close
fr: Accepter et Fermer

en: Accepted resolution and closed ticket
fr: Solution acceptée et ticket fermé

en: Add
fr: Ajouter

en: Add Another File
fr: Ajouter un autre fichier

en: Add CC
fr: Ajouter un CC

en: Add Email
fr: Ajouter un email

en: Add Ticket CC
fr: Ajouter le destinataire en copie

en: Add Ticket Dependency
fr: Ajouter une dépendance à un ticket

en: Add User
fr: Ajouter un utilisateur

en: Add a new checklist
fr: Ajouter une nouvelle checklist

en: Add an Email
fr: Ajouter un email

en: Add an Email or Helpdesk User
fr: Ajouter un email ou un utilisateur Helpdesk

en: Add another task
fr: Ajouter une autre tâche

en: Add email address for the ticket system to ignore.
fr: Ignorer cette adresse email

en: Add empty first choice to List?
fr: Ajouter un premier choix à la liste ?

en: Add filter
fr: Ajouter un filtre

en: Add task
fr: Ajouter une tâche

en: All
fr: Tout

en: All Open Tickets
fr: Tous les tickets ouverts

en: All Recent Activity
fr: Toute l'Activité Récente

en: All Tickets
fr: Tous les tickets

en: All Tickets submitted by you
fr: Tous les tickets que vous avez soumis

en: All outgoing e-mails for this queue will use this e-mail address. If you use IMAP or POP3, this should be the e-mail address for that mailbox.
fr: Tous les e-mails sortants pour cette file utiliseront cette adresse e-mail. Si vous utilisez IMAP ou POP3, ce doit être l'adresse e-mail pour cette boîte aux lettres.

en: All selected tickets must share the same queue in order to be merged.
fr: Tous les tickets sélectionnés doivent partager la même file afin d'être fusionnés

en: All unassigned tickets - useful for being alerted to new tickets opened by the public via the web or via e-mail
fr: Tous les tickets non assignés - utile pour être alerté des nouveaux tickets ouverts par le public via le web ou par e-mail

en: Allow E-Mail Submission?
fr: Autoriser la publication E-Mail ?

en: Allow Public Submission?
fr: Autoriser la publication publique ?

en: Allows you to restrict the data entered into this field
fr: Permet de restreindre les données saisies dans ce domaine

en: Answer
fr: Réponse

en: Apply Filters
fr: Appliquer les filtres

en: Are you sure you want to delete this saved filter (<em>%(query_title)s</em>)? To re-create it, you will need to manually re-filter your ticket listing.
fr: Êtes vous certain de vouloir supprimer ce filtre enregistré (<em>%(query_title)s</em>)? Pour le recréer, vous devrez refiltrer la liste de ticket manuellement.

en: Are you sure you want to delete this ticket (<em>%(ticket_title)s</em>)? All traces of the ticket, including followups, attachments, and updates will be irreversibly removed.
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer ce ticket (<em>%(ticket_title)s</em>) ? Toutes les traces associées, à savoir les relances, les pièces jointes et les mises à jour seront irrémédiablement supprimés.

en: Are you sure you wish to stop removing this email address (<em>%(email_address)s</em>) and allow their e-mails to automatically create tickets in your system? You can re-add this e-mail address at any time.
fr: Êtes-vous certain de vouloir retirer le courriel (<em>%(email_address)s</em>) et de permettre la création automatique des tickets dans votre système ?  Vous pouvez remettre le courriel en tout temps.

en: Are you sure your want to delete checklist
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer la checklist

en: Are you sure your want to delete checklist template
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer le modèle de checklist

en: As used in the database and behind the scenes. Must be unique and consist of only lowercase letters with no punctuation.
fr: Utilisé dans la base de données et dans les coulisses. Doit être unique et se composer de lettres minuscules sans ponctuation.

en: Assign To
fr: Assigné à

en: Assign this ticket to
fr: Affecter ce ticket à

en: Assigned To
fr: Assigné à

en: Assigned to
fr: Assigné à

en: Assigned to %(username)s
fr: Assigné à %(username)s

en: Assigned to %(username)s in bulk update
fr: Assigné à %(username)s  en mise à jour en masse

en: Attach File
fr: Joindre un fichier

en: Attach File(s) &raquo;
fr: Attacher des fichiers &raquo;

en: Attach a File
fr: Joindre un fichier

en: Attachment
fr: Pièce jointe

en: Attachments
fr: Pièces jointes

en: Average number of days until ticket is closed (all tickets):
fr: Délai moyen de fermeture d'un ticket (tous tickets) :

en: Average number of days until ticket is closed (tickets opened in last 60 days):
fr: Délai moyen de fermeture d'un ticket (tickets ouverts dans les 60 derniers jours) :

en: Boolean (checkbox yes/no)
fr: Booléen (case à cocher oui / non)

en: CC Settings
fr: Paramètres "copie à"

en: Can Update Ticket?
fr: Est-il possible de mettre à jour le ticket ?

en: Can View Ticket?
fr: Est-il possible de voir le ticket ?

en: Can this CC login and update the ticket?
fr: Le destinataire en copie peut-il se connecter et mettre à jour le ticket ?

en: Can this CC login to view the ticket details?
fr: Le destinataire en copie peut-il se connecter pour voir les détails du ticket ?

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel Changes
fr: Annuler les changements

en: Case owner
fr: Propriétaire

en: Category
fr: Catégorie

en: Change Further Details &raquo;
fr: Faire d'autres changement &raquo;

en: Change Password
fr: Changer le mot de passe

en: Change System Settings
fr: Modifier les paramètres systèmes

en: Change User Settings
fr: Modifier les paramètres de l'utilisateur

en: Change my password
fr: Changer mon mot de passe

en: Change password
fr: Changer le mot de passe

en: Change the display language
fr: Changer la langue d'affichage

en: Changed %(field)s from %(old_value)s to %(new_value)s.
fr: Changé %(field)s de %(old_value)s à %(new_value)s.

en: Character (single line)
fr: Caractère (une seule ligne)

en: Check for user without django-helpdesk UserSettings and create settings if required. Uses settings.DEFAULT_USER_SETTINGS which can be overridden to suit your situation.
fr: Recherche les utilisateurs sans les UserSettings de django-helpdesk et crée leur configuration si nécessaire. Utilise settings.DEFAULT_USER_SETTINGS que vous pouvez personnaliser pour s'adapter à vos besoins.

en: Checklist Task
fr: Tâche d'une checklist

en: Checklist Tasks
fr: Tâches des chechlists

en: Checklist Template
fr: Modèle de checklist

en: Checklist Templates
fr: Modèles de checklist

en: Click
fr: Cliquer

en: Click here to add / remove people who should receive an e-mail whenever this ticket is updated.
fr: Cliquez ici pour ajouter / supprimer des personnes qui pourrait recevoir un e-mail lorsque ce ticket est mis à jour.

en: Click here to subscribe yourself to this ticket, if you want to receive an e-mail whenever this ticket is updated.
fr: Cliquez ici pour souscrire à ce ticket si vous souhaitez recevoir un e-mail dès que ce dernier est mis à jour.

en: Click on 'Add Dependency', if you want to make this ticket dependent on another ticket. A ticket may not be closed until all tickets it depends on are closed.
fr: Cliquez sur 'Ajouter une dépendance' si vous voulez faire dépendre ce ticket d'un autre. Un ticket ne peut être fermé tant que les tickets dont il dépend ne sont pas fermés.

en: Close
fr: Fermé

en: Close (Don't Send E-Mail)
fr: Fermer (ne pas envoyer l'e-mail)

en: Close (Send E-Mail)
fr: Fermer (envoyer l'e-mail)

en: Closed
fr: Fermé

en: Closed & resolved Tickets you used to work on
fr: Les tickets fermés et résolus sur lesquels vous avez travaillé.

en: Closed in bulk update
fr: Fermé pendant mise à jour en masse

en: Comment
fr: Commentaire

en: Comment / Resolution
fr: Commentaire / Solution

en: Comment from e-mail
fr: Commentaire depuis l'e-mail

en: Comment:
fr: Commentaire :

en: Completed
fr: Terminée

en: Completed on
fr: Complété le

en: Completion Date
fr: Checklists

en: Contact a human
fr: Contacter un humain

en: Context available: {{ ticket }} - ticket object (eg {{ ticket.title }}); {{ queue }} - The queue; and {{ user }} - the current user.
fr: Context disponible: {{ ticket }} - objet du ticket (eg {{ ticket.title }}); {{ queue }} - La file; et {{ user }} - l'utilisateur courant.

en: Copies To
fr: Copies à

en: Create New Ticket
fr: Créer un nouveau ticket

en: Create Ticket
fr: Créer un ticket

en: Create new checklist
fr: Créer une nouvelle checklist

en: Create new checklist template
fr: Créer un nouveau modèle de checklist

en: Created
fr: Créé le

en: Created date
fr: Date de création

en: Critical
fr: Critique

en: Ctrl-Click to select multiple options
fr: Ctrl-Click pour sélectionner plusieurs options

en: Ctrl-click to select multiple options
fr: Ctrl-click pour sélectionner plusieurs options

en: Current Ticket Stats
fr: Statistiques actuelles des tickets

en: Custom field
fr: Champ personnalisé

en: Custom fields
fr: Champs personnalisés

en: DEPRECATED! Settings Dictionary DEPRECATED!
fr: OBSOLETE ! Préférences de dictionnaire OBSOLETE !

en: DEPRECATED! This is a base64-encoded representation of a pickled Python dictionary. Do not change this field via the admin.
fr: OBSOLETE ! Il s'agit d'une représentation codée en base64 d'un dictionnaire Python. Ne pas modifier ce champ par l'admin.

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Data Type
fr: Type de données

en: Date & Time
fr: Date & Heure

en: Date (From)
fr: Date (du)

en: Date (To)
fr: Date (au)

en: Date Added
fr: Date ajoutée

en: Date Range
fr: Période temporelle

en: Date on which escalation should not happen
fr: Jours exclus du processus d'augmentation des priorités

en: Date on which this e-mail address was added
fr: Date à laquelle cette adresse e-mail a été ajouté

en: Date this ticket was first created
fr: Date de création du ticket

en: Date this ticket was most recently changed.
fr: Dernière date de modification de ce ticket.

en: Days until ticket closed by Month
fr: Jours avant fermeture d'un ticket par mois

en: Decimal
fr: Décimal

en: Decimal Places
fr: Décimales

en: Default owner
fr: Propriétaire par défaut

en: Default queue when creating a ticket after viewing this category.
fr: File par défaut quand un ticket est créé depuis cette catégorie.

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete CC
fr: Supprimer CC

en: Delete Checklist
fr: Supprimer la checklist

en: Delete Checklist Template
fr: Supprimer le modèle de checklist

en: Delete Ignored E-Mail Address
fr: Supprimer l'adresse e-mail ignorée

en: Delete Query
fr: Supprimer la requête

en: Delete Saved Query
fr: Supprimer la requête enregistrée

en: Delete Ticket
fr: Supprimer le ticket

en: Delete Ticket Attachment
fr: Supprimer le fichier joint au ticket

en: Delete Ticket CC
fr: Supprimer le "copie à" pour ce destinataire

en: Delete Ticket Dependency
fr: Supprimer la dépendance

en: Delete checklist
fr: Supprimer la checklist

en: Delete?
fr: Supprimer ?

en: Dependencies
fr: Dépendances

en: Depends On Ticket
fr: Dépend du ticket

en: Description of your issue
fr: Description de votre problème

en: Display the ticket list upon login? Otherwise, the dashboard is shown.
fr: Afficher la liste des billets lors de la connexion ? Dans le cas contraire, le tableau de bord sera affiché.

en: Display tickets filtered for
fr: Afficher les tickets filtrés avec

en: Django auth permission name
fr: Nom de permission auth de Django

en: Do you want to poll the e-mail box below for new tickets?
fr: Voulez-vous du relever la boîte e-mail ci-dessous pour la création de nouveaux tickets ?

en: Do you want to save emails from this address in the mailbox? If this is unticked, emails from this address will be deleted.
fr: Voulez-vous enregistrer les courriels provenant de cette adresse dans la boîte aux lettres ? Si ce n'est pas cochée, les e-mails de cette adresse seront supprimés.

en: Does the user have to enter a value for this field?
fr: L'utilisateur doit-il entrer une valeur pour ce champ ?

en: Don't Delete
fr: Ne pas supprimer

en: Due Date
fr: Date d'échéance

en: Due On
fr: Résolution souhaitée le

en: Due on
fr: Résolution souhaitée le

en: Duplicate
fr: Doublon

en: E-Mail Address
fr: Adresse E-Mail

en: E-Mail Address or Helpdesk User
fr: Adresse E-Mail ou Utilisateur Helpdesk

en: E-Mail Box Type
fr: Type de boites mail

en: E-Mail Check Interval
fr: Périodicité de la vérification des e-mail.

en: E-Mail Ignore list
fr: Liste des adresses mails ignorées.

en: E-Mail Local Directory
fr: Dossier local d'e-mail

en: E-Mail Password
fr: Mot de passe E-Mail

en: E-Mail Received from %(sender_email)s
fr: E-mail reçu de %(sender_email)s

en: E-Mail Username
fr: Nom d'utilisateur E-Mail

en: E-Mail server type for creating tickets automatically from a mailbox - both POP3 and IMAP are supported, as well as reading from a local directory.
fr: Type de serveur mail pour la création automatique de tickets depuis une boîte aux lettres - POP3 et IMAP sont supportés, ainsi que la lecture sur un dossier local.

en: E-mail me on ticket change?
fr: M'envoyer un e-mail lors de changement pour le ticket ?

en: E-mail me when assigned a ticket?
fr: M'envoyer un courriel lorsqu'on m'assigne un ticket ?

en: Edit
fr: Editer

en: Edit
fr: Editer le profil de

en: Edit Checklist
fr: Editer la checklist

en: Edit FollowUp
fr: Modifier le suivi

en: Edit Ticket
fr: Editer le ticket

en: Edit a Ticket
fr: Modification du ticket

en: Edit checklist template
fr: Editer le modèle de checklist

en: Edit details
fr: Editer les détails

en: Edit followup
fr: Modifier le suivi

en: Editing a ticket does <em>not</em> send an e-mail to the ticket owner or submitter. No new details should be entered, this form should only be used to fix incorrect details or clean up the submission.
fr: Modifier un ticket <em>n'envoie pas</em> d'e-mail au propriétaire ou à l'émetteur du ticket. Aucun détail ne doit être ajouté, ce formulaire doit juste être utilisé pour corriger des informations incorrectes ou nettoyer la soumission.

en: Enabled to display to users
fr: Activé pour être afficher aux utilisateurs

en: Enter a full e-mail address, or portions with wildcards, eg *@domain.com or postmaster@*.
fr: Entrez une adresse e-mail complète, ou des parties avec des caractères génériques, par exemple *@domain.com ou postmaster@*.

en: Enter a keyword, or a ticket number to jump straight to that ticket.
fr: Entrez un mot clé ou un numéro de ticket pour aller directement à ce ticket.

en: Error
fr: Erreur

en: Error:
fr: Erreur :

en: Error:
fr: Erreur :

en: Escalation Days
fr: Jours d'augmentation des priorités.

en: Escalation exclusion
fr: Exclusion d'escalade

en: Escalation exclusions
fr: Exclusions d'escalade

en: Field
fr: Champ

en: Field Name
fr: Nom du champ

en: Fields
fr: Champs

en: File
fr: Fichier

en: Filename
fr: Nom de fichier

en: Filter Report
fr: Filtrer le rapport

en: Filters
fr: Filtres

en: Follow-Ups
fr: Suivis

en: Follow-up
fr: Suivi

en: Follow-ups
fr: Suivis

en: For list fields only. Enter one option per line.
fr: Pour les champs de la liste seulement. Entrez une option par ligne.

en: For non-user followers, enter their e-mail address
fr: Pour des non-utilisateurs suivant les tickets, entrer leur adresse e-mail.

en: For tickets which are not held, how often do you wish to increase their priority? Set to 0 for no escalation.
fr: Pour les tickets qui ne sont pas affectés, à quelle fréquence souhaitez-vous augmenter leur priorité ? Mettre à 0 pour pas d'augmentation.

en: Generate Report
fr: Générer le rapport

en: Heading
fr: Titre

en: Help Text
fr: Texte d'aide

en: Helpdesk Dashboard
fr: Tableau de bord Helpdesk

en: Helpdesk Login
fr: Identifiant Helpdesk

en: Helpdesk: Open Tickets for %(username)s
fr: Helpdesk: Tickets ouverts pour %(username)s

en: Helpdesk: Open Tickets in queue %(queue)s
fr: Helpdesk: Tickets Ouverts dans la file %(queue)s

en: Helpdesk: Open Tickets in queue %(queue)s for %(username)s
fr: Helpdesk: Ticket ouvert pour %(username)s dans la file %(queue)s

en: Helpdesk: Recent Followups
fr: Helpdesk: Suivis Récents

en: Helpdesk: Unassigned Tickets
fr: Helpdesk: Tickets Non assignés

en: Hold
fr: Pause

en: Homepage
fr: Page d'accueil

en: How many tickets do you want to see on the Ticket List page?
fr: Combien de tickets voulez-vous voir sur la page Liste des Tickets ?

en: How often do you wish to check this mailbox? (in Minutes)
fr: A quelle fréquence voulez vous vérifier cette boîte aux lettres ? (En minutes)

en: IMAP Folder
fr: Dossier IMAP

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: If a ticket is on hold, it will not automatically be escalated.
fr: Si un ticket est en attente, sa priorité ne sera pas automatiquement augmentée.

en: If an e-mail address is entered here, then it will receive notification of all activity (new tickets, closed tickets, updates, reassignments, etc) for this queue. Separate multiple addresses with a comma.
fr: Chaque adresse mail saisie ici recevra une notification pour toute activité dans cette file (création de ticket, fermeture de ticket, mise à jour, changement de propriétaire, etc.). Entrez une liste d'adresses mails séparées par des virgules.

en: If an e-mail address is entered here, then it will receive notification of all new tickets created for this queue. Enter a comma between multiple e-mail addresses.
fr: Chaque adresse mail saisie ici recevra une notification pour chaque ticket nouvellement créé dans cette file. Entrez une liste d'adresses mails séparées par des virgules.

en: If logging is enabled, what directory should we use to store log files for this queue? The standard logging mechanims are used if no directory is set
fr: Si les logs sont activés, quel dossier doit être utilisé pour stocker les fichiers de logs pour cette file?

en: If the status was changed, what was it changed to?
fr: Si l'état a été modifié, en quoi l'a-t-il été?

en: If this is public, the submitter will be e-mailed your comment or resolution.
fr: Si elle est public, l'émetteur recevra vos commentaires ou la solution par courriel.

en: If this is ticked, then the public submission form will NOT show this field
fr: Si cette option est cochée, le formulaire de soumission public ne pourra pas afficher ce champs

en: If using IMAP, what folder do you wish to fetch messages from? This allows you to use one IMAP account for multiple queues, by filtering messages on your IMAP server into separate folders. Default: INBOX.
fr: Si vous utilisez IMAP, à partir de quel dossier souhaitez-vous extraire les messages? Cela vous permet d'utiliser un compte IMAP pour plusieurs files, en filtrant les messages sur votre serveur IMAP dans des dossiers distincts. Par défaut: INBOX.

en: If using a local directory, what directory path do you wish to poll for new email? Example: /var/lib/mail/helpdesk/
fr: Si vous utilisez un dossier local, quel chemin souhaitez-vous pour récupérer les nouveaux e-mails dans votre dossier ? Exemple: /var/lib/mail/helpdesk/

en: If you are assigned a ticket via the web, do you want to receive an e-mail?
fr: Si vous êtes affecté à un ticket via le web, voulez-vous recevoir un courriel ?

en: If you select an owner other than yourself, they'll be e-mailed details of this ticket immediately.
fr: Si vous sélectionnez un autre propriétaire que vous-même, il lui sera immédiatement envoyé par courriel les détails de ce billet.

en: If you share this query, it will be visible by <em>all</em> other logged-in users.
fr: Si vous partagez cette requête, elle sera visible par <em>tous</em> les autres utilisateurs connectés.

en: If you want to update state of checklist tasks, please do a Follow-Up response and click on "Update checklists"
fr: Si vous souhaitez mettre à jour l'état d'une tâche, veuillez ajouter une réponse de suivi et cliquez sur "Mettre à jour les checklists"

en: If you're the ticket owner and the ticket is changed via the web by somebody else,do you want to receive an e-mail?
fr: Si vous êtes le propriétaire d'un ticket et que le ticket est modifié via le web par quelqu'un d'autre, voulez-vous recevoir un courriel ?

en: Ignore E-Mail Address
fr: Ignorer l'adresse e-mail

en: Ignore it and only give a name to create an empty checklist.
fr: Ignorez le champ et renseignez seulement un nom pour créer une checklist vide.

en: Ignored E-Mail Addresses
fr: Liste des adresses e-mail ignorées

en: Ignored e-mail address
fr: Adresse e-mail ignorée

en: Ignored e-mail addresses
fr: Adresses e-mail ignorées

en: Impossible to add twice the same email address
fr: Impossible d'ajouter deux fois la même adresse mail

en: Impossible to add twice the same user
fr: Impossible d'ajouter deux fois le même utilisateur

en: Impossible to merge more than 4 tickets...
fr: Impossible de fusionner plus de 4 tickets...

en: In HTML e-mails, this will be the heading at the top of the email - the same context is available as in plain_text, below.
fr: Dans les e-mails HTML, ce sera le titre en haut de l'email - le même contexte est disponible dans le mode plain_text, ci-dessous.

en: Integer
fr: Entier

en: Invalid ticket ID or e-mail address. Please try again.
fr: Ticket ID ou adresse e-mail invalide. Veuillez essayer de nouveau.

en: Invert
fr: Inverser

en: Is KBCategory publicly visible?
fr: Est-ce que cette catégorie est visible publiquement ?

en: Is this update public?
fr: Cette mise à jour est-elle publique ?

en: KB item
fr: Objet de la Base de Connaissance

en: KBItem set in bulk update
fr: Objet de la base de connaissance défini pendant mise à jour en masse

en: KBItem:
fr: Objet de la Base de Connaissance

en: Keep
fr: Conserver

en: Keep Ignoring It
fr: Continuer à ignorer

en: Keep in mailbox?
fr: Conserver dans la boîte aux lettres ?

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: Keywords are case-insensitive, and will be looked for pretty much everywhere possible. Prepend with 'queue:' or 'priority:' to search by queue or priority. You can also use the keyword OR to combine multiple searches.
fr: Les mots-clefs sont insensibles à la casse, et seront regardés pour à peu près partout. Préfixé avec 'queue:' our 'priority:' pour rechercher par file ou par priorité. Vous pouvez ausii utiliser le mot-clef OR pour combiner plusieurs recherches.

en: Knowledge Base Item
fr: Élément de la base de connaissance

en: Knowledge base categories
fr: Catégories de la base de connaissance

en: Knowledge base category
fr: Catégorie de la base de connaissance

en: Knowledge base item
fr: Élément de la base de connaissance

en: Knowledge base item the user was viewing when they created this ticket.
fr: Objet de la base de connaissance que l'utilisateur consultait lorsqu'il a créé ce ticket.

en: Knowledge base item(s)
fr: Élément(s) de la base de connaissance

en: Knowledge base items
fr: Éléments de la base de connaissance

en: Knowledgebase
fr: Base de connaissance

en: Knowledgebase Articles
fr: Base de connaissances des articles

en: Knowlegebase item
fr: Élément de la base de connaissance

en: Last Update
fr: Dernière mise à jour

en: Last Updated
fr: Dernière mise à jour

en: Latest Activity
fr: Dernière activité

en: Leave blank for this e-mail to be ignored on all queues, or select those queues you wish to ignore this e-mail for.
fr: Laissez vide cet e-mail pour qu'il soit ignoré par toutes les files, ou sélectionner les files qui doivent ignorer cet e-mail.

en: Leave blank for this exclusion to be applied to all queues, or select those queues you wish to exclude with this entry.
fr: Laissez vide pour appliquer cette exclusion à toutes les files, ou sélectionnez  celles que vous souhaitez exclure pour cette éntrée

en: Leave blank to allow this reply to be used for all queues, or select those queues you wish to limit this reply to.
fr: Laissez vide pour permettre à cette réponse d'être utilisée pour toutes les files, ou sélectionnez les files auxquelles vous souhaitez limiter cette réponse.

en: List
fr: Liste

en: List Values
fr: Valeurs de la liste

en: Local Directory
fr: Dossier local

en: Locale
fr: Localisation

en: Locale of this queue. All correspondence in this queue will be in this language.
fr: Localisation de cette file. Toute la correspondance dans cette file sera dans cette langue.

en: Locale of this template.
fr: Langue de ce modèle.

en: Log In
fr: Connexion

en: Logged Out
fr: Déconnecté

en: Logging Directory
fr: Dossier de logs

en: Logging Type
fr: Type de Logging

en: Login
fr: Identifiant

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Lower numbers are displayed first; higher numbers are listed later
fr: Les plus petits nombres sont affichés en premiers ; les plus élevés sont listés après.

en: MIME Type
fr: Type MIME

en: Maintain E-Mail Templates
fr: Gérer les templates e-mail

en: Maintain Knowledgebase Categories
fr: Gérer les catégories de la Base de Connaissance

en: Maintain Knowledgebase Items
fr: Gérer la Base de Connaissance

en: Maintain Pre-Set Replies
fr: Gérer les réponses pré-définies

en: Maintain Queues
fr: Gérer les files

en: Maintain Users
fr: Gérer les utilisateurs

en: Maintain checklist templates
fr: Gérer les modèles de checklist

en: Manage templates
fr: Gérer les modèles

en: Maximum Length (characters)
fr: Longueur maximale (caractères)

en: Merge
fr: Fusionner

en: Merge Tickets
fr: Fusionner les tickets

en: Missing ticket ID or e-mail address. Please try again.
fr: Ticket ID ou adresse e-mail manquant. Veuillez essayer de nouveau.

en: Modified
fr: Mis à jour

en: My Open Tickets
fr: Mes Tickets Ouverts

en: Name
fr: Nom

en: Name of the category
fr: Nom de la catégorie

en: Name used in the django.contrib.auth permission system
fr: Nom utilisé dans système de permission django.contrib.auth

en: New Status
fr: Nouvel état

en: New Ticket
fr: Nouveau Ticket

en: New Ticket CC Address
fr: Nouvelle adresse "copie à" pour ce ticket

en: New Value
fr: Nouvelle valeur

en: No KB Item
fr: Pas d'objet de la base de connaissance

en: No Tickets Match Your Selection
fr: Aucun ticket correspondant à votre sélection

en: No files selected.
fr: Aucun fichier sélectionné

en: No saved queries currently available. You can create one in the All Tickets page.
fr: Pas de requêtes sauvegardées actuellement disponibles. Vous pouvez en créer une dans la page Tous les tickets

en: No text
fr: Pas de texte

en: No tickets in this range
fr: Aucun tickets dans cette période

en: No, Don't Delete It
fr: Non, ne le supprimez pas.

en: Nobody (Unassign)
fr: Nul (non assigné)

en: None
fr: Aucune

en: Not defined
fr: Non définie

en: Notify contacts when email updates arrive
fr: Notifier les contacts lorsque des mises à jour par mail arrivent

en: Number of tickets to show per page
fr: Nombre de tickets à afficher par page

en: Number of votes for this item which were POSITIVE.
fr: Nombre de votes pour cet article qui ont été positifs.

en: Old Value
fr: Ancienne valeur

en: On Hold
fr: En attente

en: Only for List: adds an empty first entry to the choices list, which enforces that the user makes an active choice.
fr: Seulement pour la liste: ajoute une première entrée vide dans la liste des choix, ce qui impose à l'utilisateur de faire un choix actif.

en: Only used for decimal fields
fr: Utilisé uniquement pour les champs décimaux

en: Only used to assist users with selecting a reply - not shown to the user.
fr: Seulement utilisé pour aider les utilisateurs à choisir une réponse - n'est pas afficher pour l'utilisateur.

en: Open
fr: Ouvert

en: Open Tickets assigned to you (you are working on this ticket)
fr: Tickets ouverts qui vous sont assignés (vous travaillez sur ce ticket)

en: Open and Reopened Tickets for %(username)s
fr: Tickets Ouverts et Ré-ouverts pour %(username)s

en: Open and Reopened Tickets in queue %(queue)s
fr: Tickets Ouverts et Ré-ouverts dans la file %(queue)s

en: Open and Reopened Tickets in queue %(queue)s for %(username)s
fr: Tickets Ouverts et Ré-ouverts pour %(username)s dans la file %(queue)s

en: Open ticket
fr: Ticket Ouvert

en: Optional
fr: Optionnel

en: Order
fr: Ordre

en: Ordering
fr: Commande

en: Ordering applied to tickets
fr: Tri appliqué aux tickets

en: Our system has marked your submission as <strong>spam</strong>, so we are unable to save it. If this is not spam, please press back and re-type your message. Be careful to avoid sounding 'spammy', and if you have heaps of links please try removing them if possible.
fr: Notre système a classé votre soumission comme <strong>spam</strong>, alors nous sommes dans l’impossibilité de le sauvegarder. Si ceci n’est pas du spam, revenez en arrière svp et retapez votre message en vous assurant de ne pas être « Spammy », si vous avez beaucoup de liens, retirez-les.

en: Overview
fr: Aperçu

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Owner(s)
fr: Propriétaire(s)

en: Password for the above username
fr: Mot de passe pour le nom d'utilisateur ci-dessus

en: Per-Queue Feeds
fr: Flux par File

en: Permission for queue:
fr: Permission pour la file :

en: Pickled query object. Be wary changing this.
fr: Objets de requête. Changement non recommandé.

en: Plain Text
fr: Texte

en: Please Sign In
fr: Connectez-vous s'il vous plaît

en: Please be as descriptive as possible and include all details
fr: Soyez aussi précis que possible et renseignez chaque détails.

en: Please choose a ticket in which the others will be merged into.
fr: Veuillez choisir un ticket dans lequel les autres seront fusionnés

en: Please choose at least 2 tickets.
fr: Veuillez choisir au moins 2 tickets

en: Please correct the error below.
fr: Merci de corriger l'erreur ci-dessous.

en: Please correct the errors below.
fr: Merci de corriger les erreurs ci-dessous.

en: Please enter your old password, for security's sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
fr: Pour des raisons de sécurité, saisissez votre ancien mot de passe, puis saisissez votre nouveau mot de passe deux fois pour que nous puissions vérifier que vous l'avez bien taper correctement.

en: Please provide as descriptive a title and description as possible.
fr: Veuillez fournir un titre et une description aussi détaillés que possible.

en: Please select a priority carefully. If unsure, leave it as '3'.
fr: Veuillez choisir une priorité avec attention. En cas de doute, laisser sur '3'.

en: Please use button at upper right to login first.
fr: Veuillez utiliser le boutton en haut à droite pour vous connecter.

en: Port number to use for accessing e-mail. Default for POP3 is "110", and for IMAP is "143". This may differ on some servers. Leave it blank to use the defaults.
fr: Numéro de port à utiliser pour accéder aux e-mails. Par défaut, POP3 utilise le "110", et IMAP le "143". Cela peut différer sur certains serveurs. Laissez le champ vide pour utiliser les paramètres par défaut.

en: Positive Votes
fr: Votes positifs

en: Powered by django-helpdesk
fr: Propulsé par django-helpdesk

en: Pre-set replies
fr: Réponses préétablies

en: Pre-set reply
fr: Réponse préétablie

en: Priority
fr: Priorité

en: Private
fr: Privé

en: Public ticket submission is disabled. Please contact the administrator for assistance.
fr: La soumission de ticket public est désactivé. Merci de contacter un administrateur pour de l'assistance.

en: Public tickets are viewable by the submitter and all staff, but non-public tickets can only be seen by staff.
fr: Les tickets publics sont visibles par l'émetteur et l'ensemble du personnel, mais les billets non-public ne peuvent être vus que par le personnel.

en: Query
fr: Requête

en: Query Name
fr: Nom de la requête

en: Query Results
fr: Résultats de la requête

en: Query Selection
fr: Sélection de requêtes

en: Queue
fr: File

en: Queue by Month
fr: File par Mois

en: Queue by Priority
fr: File par Priorité

en: Queue by Status
fr: File par État

en: Queue(s)
fr: File(s)

en: Queue: %(queue)s
fr: File: %(queue)s

en: Queue: %(queue_name)s
fr: File : %(queue_name)s

en: Queues
fr: Files

en: RSS Feeds
fr: Flux RSS

en: Reassign ticket:
fr: Réattribuer le ticket:

en: Recent FollowUps, such as e-mail replies, comments, attachments and resolutions
fr: Suivis récents, tels que réponses e-mail, commentaires, pièces-jointes et solutions

en: Remember Password
fr: Se souvenir du mot de passe

en: Reopened
fr: Réouvert

en: Reports
fr: Rapports

en: Reports &amp; Statistics
fr: Rapports &amp; Statistiques

en: Reports By Queue
fr: Rapports par File

en: Reports By User
fr: Rapports par Utilisateur

en: Required?
fr: Requis ?

en: Resolution
fr: Solution

en: Resolved
fr: Résolu

en: Respond to this ticket
fr: Répondre à ce ticket

en: Return to <em>%(ticket_title)s</em>
fr: Retourner à <em>%(ticket_title)s</em>

en: Reverse
fr: Renverser

en: Run Query
fr: Exécuter la requête

en: SOCKS4 or SOCKS5 allows you to proxy your connections through a SOCKS server.
fr: SOCKS4 ou SOCKS5 vous permrmettent de vous connecter via un server SOCKS

en: Save Changes
fr: Sauvegarder les changements

en: Save Emails in Mailbox?
fr: Sauvegarder les e-mails dans la boîte mail ?

en: Save Query
fr: Enregistrer la requête

en: Save Ticket CC
fr: CC sauvegarder billet

en: Save Ticket Dependency
fr: Enregistrer la dépendance

en: Save checklist template
fr: Sauvegarder le modèle de checklist

en: Saved Queries
fr: Requêtes sauvegardées

en: Saved Query
fr: Requête sauvegardée

en: Saved search
fr: Recherche sauvegardée

en: Saved searches
fr: Recherches sauvegardées

en: Search Query
fr: Requête de recherche

en: Search...
fr: Rechercher ...

en: Secret key needed for viewing/editing ticket by non-logged in users
fr: Clé secrète nécessaire pour voir/éditer un ticket d'un utilisateur non connecté

en: Select Query:
fr: Selectionnez une requête :

en: Select:
fr: Sélectionner :

en: Selecting a pre-set reply will over-write your comment below. You can then modify the pre-set reply to your liking before saving this update.
fr: Sélectionner une réponse prédéfinie effacera votre commentaire ci-dessous. Vous pouvez ensuite modifier la réponse prédéfinie à votre guise avant d'enregistrer cette mise à jour.

en: Set KB Item
fr: Définir objet de la base de connaissance

en: Set the default logging level. All messages at that level or above will be logged to the directory set below. If no level is set, logging will be disabled.
fr: Définir le niveau de logging par défaut. Tous les messages de ce niveau ou au-dessus seront loggé sur le répertoire défini plus haut. Si aucun niveau n'est défini, les logs seront désactivés.

en: Settings
fr: Paramètres

en: Shared With Other Users?
fr: Partager avec d'autres utilisateurs ?

en: Shared?
fr: Partagée ?

en: Should other users see this query?
fr: Les autres utilisateurs peuvent-ils voir cette requête ?

en: Should this queue be listed on the public submission form?
fr: Cette file doit-elle être listée dans le formulaire public de soumission ?

en: Show Ticket List on Login?
fr: Afficher la liste des billets lors de la connexion ?

en: Shown to the user when editing the ticket
fr: Montré à l'utilisateur lors de l'édition du ticket

en: Size
fr: Taille

en: Size of this file in bytes
fr: Poids de ce fichier en octets

en: Socks Proxy Host
fr: Hôte du Proxy Socks

en: Socks Proxy Port
fr: Port du Proxy Socks

en: Socks Proxy Type
fr: Type de Proxy Socks

en: Socks proxy IP address. Default: 127.0.0.1
fr: Adresse du Proxy Socks. Par défaut : 127.0.0.1

en: Socks proxy port number. Default: 9150 (default TOR port)
fr: Numéro de port du Proxy Socks. Par défaut : 9150 (port TOR par défaut)

en: Sorry, but there has been an error trying to submit your ticket.
fr: Désolé, une erreur est survenue en essayant de soumettre votre ticket.

en: Sorting
fr: Tri

en: Staff Only?
fr: Equipe uniquement ?

en: Status
fr: État

en: Status(es)
fr: État(s)

en: Stop Ignoring It
fr: Arrêter de l'ignorer

en: Subject
fr: Sujet

en: Submit Ticket
fr: Soumettre un ticket

en: Submit a Ticket
fr: Soumettre un Ticket

en: Submitted On
fr: Soumis le

en: Submitter
fr: Émetteur

en: Submitter E-Mail
fr: E-mail de l’Émetteur

en: Submitter E-Mail Address
fr: Adresse e-mail de l'émetteur

en: Submitter accepted resolution and closed ticket
fr: L'émetteur a accepté la solution et fermé le ticket.

en: Submitter email
fr: Email de l’Émetteur

en: Success!
fr: Succès !

en: Summary of the problem
fr: Résumé du problème

en: System Settings
fr: Paramètres Systèmes

en: Take
fr: Prendre

en: Take (Assign to me)
fr: Prendre (m'assigner ce ticket)

en: Task List
fr: Liste de tâches

en: Team
fr: Équipe

en: Team:
fr: Équipe :

en: Template Name
fr: Nom du template

en: Text (multi-line)
fr: Texte (multi-ligne)

en: The Message ID of the submitter's email.
fr: Le Message ID de l'email de l'émetteur

en: The content of the customers query.
fr: Contenu de la requête des clients.

en: The context available to you includes {{ ticket }}, {{ queue }}, and depending on the time of the call: {{ resolution }} or {{ comment }}.
fr: Le contexte disponible inclue {{ ticket }}, {{ queue }}, et suivant le temps passé: {{ resolution }} ou {{ comment }}.

en: The date on which this question was most recently changed.
fr: La date à laquelle cette question a été la plus récemment modifiées.

en: The date this ticket was last escalated - updated automatically by management/commands/escalate_tickets.py.
fr: La date à laquelle la priorité de ce ticket à été dernièrement augmentée - mise à jour automatiquement par management/commands/escalate_tickets.py.

en: The display label for this field
fr: Le label affiché pour ce champ

en: The following RSS feeds are available for you to monitor using your preferred RSS software. With the exception of the 'Latest Activity' feed, all feeds provide information only on Open and Reopened cases. This ensures your RSS reader isn't full of information about closed or historical tasks.
fr: Les flux RSS suivants sont à votre disposition pour veiller à l'aide de votre logiciel préféré RSS. À l'exception de "Activité Récente", tous les flux fournissent des informations uniquement sur les cas Ouverts ou Ré-ouvert. Ainsi, votre lecteur de flux RSS n'est pas plein d'informations sur les tâches fermées ou historiques.

en: The following items can be maintained by you or other superusers:
fr: Les items suivant peuvent être maintenus par vous ou par des super utilisateurs :

en: The resolution provided to the customer by our staff.
fr: La solution fournie au client par notre personnel.

en: The same context is available here as in plain_text, above.
fr: Le même contexte est disponible ici comme dans plain_text, ci-dessus.

en: The submitter will receive an email for all public follow-ups left for this task.
fr: L'émetteur recevra un e-mail pour tous les suivis de cette tâche.

en: There are errors in the form
fr: Il y a des erreurs dans le formulaire

en: There are no unassigned tickets.
fr: Il n'y a aucun ticket non assigné.

en: These RSS feeds allow you to view a summary of either your own tickets, or all tickets, for each of the queues in your helpdesk. For example, if you manage the staff who utilise a particular queue, this may be used to view new tickets coming into that queue.
fr: Ces flux RSS vous permettent d’avoir un sommaire de vos billets ou tous les billets, pour chacune des files dans votre helpdesk.  Par exemple si vous êtes responsable d’une file particulière, ceci vous permet de visionner tous les nouveaux billet entrant.

en: This e-mail address will receive copies of all public updates to this ticket.
fr: Cette adresse e-mail recevra des copies de toutes les mises à jour publiques de ce ticket.

en: This name appears in the drop-down list of saved queries. If you share your query, other users will see this name, so choose something clear and descriptive!
fr: Ce nom apparaît dans la liste déroulante des requêtes enregistrées. Si vous partagez votre requête, les autres utilisateurs verront ce nom, choisissez alors quelque chose de clair et représentatif !

en: This slug is used when building ticket ID's. Once set, try not to change it or e-mailing may get messy.
fr: Ce slug est  utilisé lors de la construction des ID tickets. Une fois définie, éssayez de ne pas le changer ou les email risquent de ne plus fonctionner

en: This ticket cannot be resolved or closed until the tickets it depends on are resolved.
fr: Ce ticket ne peut être résolu ou fermé tant que les tickets desquels il dépend n'ont pas été résolus.

en: This ticket cannot be resolved until the following ticket(s) are resolved
fr: Ce ticket ne peut être résolu tant que le(s) ticket(s) suivant(s) n'ont pas été résolu(s)

en: This ticket has been merged into ticket
fr: Ce ticket a été fusionné dans le ticket.

en: This ticket has no dependencies.
fr: Ce ticket ne dépend d'aucun autre.

en: This ticket is merged into the selected ticket.
fr: Ce ticket est fusionné dans le ticket sélectionné.

en: This will be prefixed with "[ticket.ticket] ticket.title". We recommend something simple such as "(Updated") or "(Closed)" - the same context is available as in plain_text, below.
fr: Cela sera préfixé avec "[ticket.ticket] ticket.title". Nous vous recommandons quelque chose de simple comme "(Mis à jour") ou "(Fermé)" - le même contexte est disponible en plain_text, ci-dessous.

en: Ticket CC List
fr: Liste des destinataires en copie

en: Ticket CC Settings
fr: Paramètres "copie à" du ticket

en: Ticket Opened
fr: Billet ouvert

en: Ticket Opened & Assigned to %(name)s
fr: Billet ouvert et assigné à %(name)s

en: Ticket Opened Via Web
fr: Billet ouvert via le Web

en: Ticket Re-Opened by E-Mail Received from %(sender_email)s
fr: Ticket ré-ouvert par E-mail reçu de %(sender_email)s

en: Ticket change
fr: Modification d'un ticket

en: Ticket changes
fr: Modifications d'un ticket

en: Ticket custom field value
fr: Valeur champs personnalisé billet

en: Ticket custom field values
fr: Valeur champs personnalisé billet

en: Ticket dependencies
fr: Dépendances du ticket

en: Ticket dependency
fr: Dépendance du ticket

en: Ticket escalated after %s days
fr: Ticket augmenté après %s days

en: Ticket placed on hold
fr: Ticket mis en pause

en: Ticket submitted successfully! We will reply via email as soon as we get the chance.
fr: Ticket créé avec succès ! Nous vous répondrons par mail aussi vite que possible.

en: Ticket taken off hold
fr: Ticket repris

en: Tickets to merge
fr: Billet à fusionner

en: Time
fr: Heure

en: Time Spent
fr: Temps Passé

en: Time spent
fr: Temps passé

en: Time spent on this follow up
fr: Temps passé sur ce suivi

en: Time to be spent on this Queue in total
fr: Temps dédié total à passer sur cette file

en: Timeline
fr: Chronologie

en: Title
fr: Titre

en: Title on knowledgebase page
fr: Titre sur la page de la Base de Connaissance

en: Title:
fr: Titre :

en: To automatically send an email to a user or e-mail address when this ticket is updated, select the user or enter an e-mail address below.
fr: Pour automatiquement envoyer un email à un utilisateur ou à une adresse mail lorsque ce ticket est mis à jour, sélectionnez l'utilisateur ou saisissez l'adresse mail ci-dessous.

en: To do
fr: A faire

en: To ignore an e-mail address and prevent any emails from that address creating tickets automatically, enter the e-mail address below.
fr: Pour prévenir la réception et ignoré les courriels envoyé de cette adresse. entrez le courriel de l’adresse ci-dessous pour la création automatique de billet

en: Total number of votes cast for this item
fr: Nombre total de votes exprimés pour cet article

en: Total time spent
fr: Temps passé total

en: Un-Ignore E-Mail Address
fr: Ne plus ignorer l'adresse e-mail

en: Unable To Open Ticket
fr: Impossible d'ouvrir le ticket

en: Unassign
fr: Non assigné

en: Unassigned
fr: Non assigné

en: Unassigned Open and Reopened tickets
fr: Tickets Ouverts et Ré-ouverts qui sont non-assignés

en: Unassigned Tickets
fr: Tickets non-assignés

en: Unassigned in bulk update
fr: Non assigné en mise à jour en masse

en: Uncategorized
fr: Non catégorisés

en: Unhold
fr: Reprendre

en: Unknown Sender
fr: Expéditeur inconnu

en: Unless otherwise stated, all fields are required.
fr: Sauf mention contraire, tous les champs sont requis.

en: Unrated
fr: Non évalué

en: Unsupported file extension:
fr: Extension de fichier non supportée :

en: Update This Ticket
fr: Mettre à jour ce Ticket

en: Update checklists
fr: Mettre à jour les checklists

en: Update?
fr: Mettre à jour ?

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Updated Ticket CC Address
fr: Adresse "copie à" du ticket mise à jour

en: Use SSL for E-Mail?
fr: Utiliser SSL pour les E-Mail ?

en: Use Saved Query
fr: Utiliser la requête enregistrée

en: Use YYYY-MM-DD date format, eg 2018-01-30
fr: Utilisez le format de date AAAA-MM-JJ, ex 2018-01-30

en: Use a Pre-set Reply
fr: Utiliser une réponse pré-enregistré

en: Use my e-mail address when submitting tickets?
fr: Utiliser mon adresse e-mail lors de la soumission des tickets ?

en: Use the following options to change the way your helpdesk system works for you. These settings do not impact any other user.
fr: Utilisez les options ci-dessous pour changer personnaliser le fonctionnement du centre d'assistance. Ces paramètres n'impactent pas les autres utilisateurs.

en: User
fr: Utilisateur

en: User Setting
fr: Paramètre utilisateur

en: User Settings
fr: Paramètres Utilisateurs

en: User by Month
fr: Utilisateurs par Mois

en: User by Priority
fr: Utilisateur par Priorité

en: User by Queue
fr: Utilisateur par File

en: User by Status
fr: Utilisateur par État

en: User who wishes to receive updates for this ticket.
fr: Utilisateurs qui désirent recevoir les mises à jour pour ce ticket.

en: User-provided name for this query
fr: Nom de requête fournie par l'utilisateur

en: Username for accessing this mailbox.
fr: Nom d'utilisateur pour accéder à cette boîte aux lettres.

en: Validate
fr: Valider

en: View Ticket
fr: Voir un Ticket

en: View Ticket Details
fr: Voir les détails du ticket

en: View Tickets
fr: Voir les tickets

en: View a Ticket
fr: Voir un ticket

en: View articles
fr: Voir les articles

en: View ticket
fr: Voir ticket

en: View?
fr: Voir ?

en: Want to filter this report to just show a subset of data? Go to the Ticket List, filter your query, and save your query.
fr: Vous voulez filtrer ce rapport juste pour montrer un sous-ensemble de données ? Aller à la liste des billets, filtrez votre requête, et enregistrez votre requête.

en: Warning
fr: Alerte

en: We are sorry for any inconvenience, however this check is required to avoid our helpdesk resources being overloaded by spammers.
fr: Nous sommes désolé pour cet inconvénient, mais cette vérification est nécessaire pour éviter que notre ressource de support soit inondée par les spammeurs.

en: We have listed a number of Knowledgebase articles for your perusal in the following categories. Please check to see if any of these articles address your problem prior to opening a support ticket.
fr: Nous avons listé un certain nombre d'articles de la base pour votre lecture dans les catégories suivantes. Veuillez vérifier si l'un de ces articles traite de votre problème avant d'ouvrir un nouveau ticket.

en: We will e-mail you when your ticket is updated.
fr: Nous vous enverrons un e-mail dès que votre billet sera mis à jour.

en: Welcome to Helpdesk
fr: Bienvenue sur Helpdesk

en: Welcome to your Helpdesk Dashboard! From here you can quickly see tickets submitted by you, tickets you are working on, and those tickets that have no owner.
fr: Bienvenue dans votre tableau de bord! D'ici vous pouvez rapidement voir les tickets que vous avez soumis, ceux sur lesquels vous travaillez et ceux qui n'ont pas de propriétaire.

en: When an email arrives to either create a ticket or to interact with an existing discussion. Should email notifications be sent ? Note: the new_ticket_cc and updated_ticket_cc work independently of this feature
fr: Lorsqu'un mail arrive pour soit créer un ticket ou intéragir avec un discussion existante, est-ce qu'une notification par mail doit être envoyé ? Note : le new_ticket_cc et updated_ticket_cc fonctionne indépendamment de cette fonctionnalité

en: When you add somebody on Cc, you must provide either a User or a valid email. Email: %s
fr: Quand vous ajoutez quelqu'un en copie, vous devez soit renseigner un utilisateur  soit une adresse mail valide. Email: %s

en: When you submit a ticket, do you want to automatically use your e-mail address as the submitter address? You can type a different e-mail address when entering the ticket if needed, this option only changes the default.
fr: Quand vous soumettez un ticket, voulez-vous d'utiliser automatiquement votre adresse e-mail comme adresse d'émetteur? Vous pouvez taper une autre adresse e-mail lors de la saisie du ticket en cas de besoin, cette option ne modifie que la valeur par défaut.

en: Whether to use SSL for IMAP or POP3 - the default ports when using SSL are 993 for IMAP and 995 for POP3.
fr: Que ce soit pour utiliser SSL pour IMAP ou POP3 - les ports par défaut lorsque vous utilisez SSL sont 993 pour IMAP et 995 pour POP3.

en: With Selected Tickets:
fr: Avec les tickets sélectionnés :

en: Yes I Understand - Delete
fr: Oui, je comprends - Supprimer.

en: Yes I Understand - Delete It Anyway
fr: Oui, je comprends - Le supprimer quand même.

en: Yes, I Understand - Delete
fr: Oui, je comprends - Supprimer

en: Yes, make this update public.
fr: Oui, rendre publique cette réponse

en: Yes, share this query with other users.
fr: Oui, partager cette requête avec les autres utilisateurs.

en: You are currently viewing saved query <strong>"%(query_name)s"</strong>.
fr: Vous visionnez actuellement la requête <strong>"%(query_name)s"</strong>.

en: You can attach a file to this ticket. Only file types such as plain text (.txt), a document (.pdf, .docx, or .odt), or screenshot (.png or .jpg) may be uploaded.
fr: Vous pouvez attacher un fichier à ce ticket. Seuls les fichiers texte (.txt), documents (.pdf, .docx, ou .odt), ou capture d'écran (.png ou .jpg) peuvent être mis en ligne.

en: You can either enter a whole e-mail address such as <em>email@domain.com</em> or a portion of an e-mail address with a wildcard, such as <em>*@domain.com</em> or <em>user@*</em>.
fr: Vous pouvez inscrire une adresse de courriel complet tel que <em>email@domain.com</em> ou en partie avec « wildcard » Tel que <em>*@domain.com</em> or <em>user@*</em>

en: You can insert ticket and queue details in your message. For more information, see the <a href='../../help/context/'>context help page</a>.
fr: Vous pouvez insérer des tickets et des détails dans votre message. Pour plus d'informations, consultez la <a href='../../help/context/'>page d'aide contextuelle</a> .

en: You can run this query on filtered data by using one of your saved queries.
fr: Vous pouvez exécuter cette requête sur des données filtrées en utilisant l'une de vos requêtes enregistrées.

en: You can select a template to generate a checklist with a predefined set of tasks.
fr: Vous pouvez sélectionner un modèle pour générer une checklist avec une liste prédéfinie de tâches.

en: You do not have any pending tickets.
fr: Vous n'avez aucun tickets en attente.

en: You have no tickets assigned to you.
fr: Vous n'avez aucun ticket qui vous est assigné.

en: You have shared this query, so other users may be using it. If you delete it, they will have to manually create their own query.
fr: Vous avez partagé cette requête, il est donc possible que d'autres l'utilisent. Si vous la supprimez, il devront créer la leur manuellement.

en: You haven't created any tickets yet, so you cannot run any reports.
fr: Vous n'avez encore créé aucun ticket, vous ne pouvez donc exécuter aucun rapport.

en: Your E-Mail Address
fr: Votre adresse e-mail

en: Your E-mail Address
fr: Votre adresse e-mail

en: Your Tickets
fr: Vos tickets

en: Your e-mail server address - either the domain name or IP address. May be "localhost".
fr: Votre adresse de serveur e-mail - soit le nom de domaine ou adresse IP. Peut être "localhost".

en: Your password was changed.
fr: Votre mot de passe a été mis à jour

en: Your username and password didn't match. Please try again.
fr: Votre nom d'utilisateur et mot de passe ne correspondent pas. Veuillez essayer de nouveau.

en: [Merged from #%(id)d] %(title)s
fr: [Fusionné depuis #%(id)d] %(title)s

en: atrbcu_page
fr: page_tickets_soumis

en: by Month
fr: par Mois

en: by Priority
fr: par Priorité

en: by Queue
fr: par File

en: by Status
fr: par Status

en: changed from "%(old_value)s" to "%(new_value)s"
fr: changé de "%(old_value)s" à "%(new_value)s"

en: e-mail template
fr: Modèle d'e-mail

en: e-mail templates
fr: Modèles d'e-mail

en: for detailed average by month.
fr: pour la moyenne par mois détaillé

en: merged to
fr: fusionné à

en: open tickets
fr: Tickets ouverts

en: removed
fr: retiré

en: set to %s
fr: défini à %s

en: tasks
fr: tâches

en: time spent
fr: temps passé

en: ut_page
fr: page_tickets_utilisateur

en: utcr_page
fr: page_tickets_utilisateur_ferme_resolu
